Szpital Uniwersytecki w Krakowie został wyróżniony w pierwszej polskiej edycji prestiżowego konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”. Konkurs skierowany był do instytucji działających w obszarze ochrony zdrowia, które wdrażają praktyczne rozwiązania z obszaru organizacji systemu w oparciu o jakość tzw. Value Based Healthcare.

VBHC Dragon’s Grant jest inicjatywą, która ma na celu promowanie praktycznych rozwiązań z obszaru organizacji systemu w oparciu o jakość, które są wdrażane w instytucjach ochrony zdrowia na całym świecie. Projekt pt. „Organizacja Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości” otrzymał wyróżnienie w kategorii efekty kliniczne.

- Utworzenie Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości na bazie Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (NSSU) w pełni wpisuje się w nowe strategie związane z zarządzeniem w ochronie zdrowia zmierzające do centralizacji usług medycznych oraz tworzenia ośrodków wysokiej kompetencji świadczących kompleksową opiekę nad pacjentami – tłumaczy prof. dr hab. med. Piotr Major, Koordynator Centrum.Zaproponowane zasady funkcjonowania Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie są niewątpliwie rozwiązaniem innowacyjnym na skalę kraju jak również Europy, a nawet świata. Model kompleksowej, skoordynowanej opieki nad pacjentem bariatrycznym został wdrożony w Szpitalu Uniwersyteckim pomimo braku odrębnego finansowania, dzięki temu ośrodek stał się jednym z nielicznych w kraju, w którym pacjent cierpiący na otyłość uzyska świadczenia kompleksowe, w pełni bezpłatne – dodaje.

Przyjęty model organizacji Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości jest zgodny z koncepcją KOS-BAR (kompleksowej, specjalistycznej opieki nad pacjentem bariatrycznym), w którym określono szereg efektów zdrowotnych: począwszy od stopnia redukcji masy ciała poprzez zabieg chirurgiczny, po ustępowanie chorób towarzyszących otyłości (np. cukrzycy). Pacjent ma zapewnioną opiekę lekarzy-chirurgów, pielęgniarek bariatrycznych, dietetyka, edukację, wsparcie psychologiczne i budowę odpowiedniej motywacji. Projekt promuje również nowoczesną opiekę okołooperacyjna (protokół ERAS), minimalnie inwazyjne techniki chirurgiczne takie jak laparoskopia wraz z optymalizacją organizacji pracy w poradni chirurgicznej, na oddziale chirurgicznym i bloku operacyjnym.

Gratulujemy całemu zespołowi bariatrycznemu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie!

Więcej informacji o Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości: https://www.su.krakow.pl/jednostki/centrum-chirurgicznego-leczenia-otylosci

KONTAKT

 

Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO

+48  780 022 204

ul. Dobrowolskiego 21

30-394 Kraków

e-mail: grupa@chlo.com.pl